Marti,10 nov. 2015, in Cabinetul de Limba si Literatura Romana a avut loc prima sedinta din acest an școlar a Cercului de creatie literara „Suflet de copil”.

     Sub indrumarea doamnei profesoare Carmen Moldoveanu, cercul nostru implineste anul acesta noua ani de existenta. Activitatile au un caracter interdisciplinar ,iar scopul lor este de a cultiva dragostea copiilor pentru lectură şi de a le dezvolta gustul estetic, de a stimula talente, de a dezvolta aptitudinile creative ale elevilor,de a cultiva  sensibilitatea acestora prin receptarea operei literare, de a le îmbogăţi vocabularul şi cultura generala, de a promova cultura şi literatura româna etc.

     Tema acestei intalniri a purtat titlul” Se plimba toamna prin gradini”. Copiii talentati ai claselor V-VIII au recitat poezii din literatura romana, si-au prezentat propriile creatii , au ascultat muzica pe versurile unor mari poeti romani („Emotie de toamna”de Nichita Stanescu in interpretarea lui Nicu Alifantis, „Lasa-mi, toamna…”de Ana Blandiana in interpretarea Margaretei Paslaru,”Toamna” de Octavian Goga in interpretarea lui Tudor Gheorghe,”Valsul toamnei”, in interpretarea Laviniei Rusu), iar in finalul activitatii, inspirati de simfonia culorilor autumnale,ei au creat aranjamente florale.

     Elevii care participă la acest cerc au ca  produse finale : eseuri literare, poezii, materiale multimedia sau Power Point, cd-uri pe o tema dată sau teme liber alese.

     Aceste produse vor fi valorificate in revista „Suflet de copil”şi promovate prin prezentarea unor spectacole, serbari cu diverse ocazii, organizarea unor expoziţii, participarea la concursuri şcolare.

     La activitatea noastra au fost prezente si doamna profesoara Ana-Maria Dinu si doamna directoare, prof. Mariana Blebea.

     Va asteptam sa participati in numar cat mai mare la cercul nostru si va invitam sa ne urmariti , caci in curand va aparea si prima revista din acest an școlar a cercului de creatie „Suflet de copil”.