MINISTERUL  EDUCAŢIEI  ŞI  CERCETĂRII  ŞTIINŢIFICE

Tel. / Fax 0242 316651

OFERTA EDUCAŢIONALĂ A ŞCOLII CONSTANTIN BRȂNCOVEANU  CĂLĂRAŞI

AN ŞCOLAR 2015-2016

Scoala noastra este deschisa pentru toti cei care au nevoie de educatie, avand ca prioritate pregatirea elevilor pentru o lume in schimbare, formandu-se capacitate,  deprinderi si competente care sa le permita sa-si gaseasca locul si menirea sociala.

Scoala satisface nevoia elevului de a se simti competent, integrat in colectiv si independent, respectandu-i oricat de modeste i-ar fi rezultatele scolare,

identificandu-i atuul si aptitudinile pentru a le putea valorifica mai tarziu.

Prin competenta didactica, pregatirea stiintifica si conduita profesionala, cadrele didactice care predau in scoala noastra au reusit sa asigure un nivel crescut al pregatirii elevilor,

atat in ceea ce priveste cultura generala, cat si comportamentul acestora.

Performantele elevilor sunt legate de calitatea si daruirea corpului profesoral, de dotarea materiala a scolii si de felul in care este structurata interventia educativa in ansamblu.

Aceste performante sunt legate si de eforturile si pasiunea cu care corpul profesoral, directiunea scolii si personalul auxiliar s-au preocupat pentru asigurarea unor conditii

materiale optime in vederea realizarii procesului instructiv-educativ.

Misiunea scolii are in vedere incadrarea procesului instructiv-educativ in contextul exigentelor actuale ale invatarii permanente prin promovarea deschiderii

fata de noutate si asumarea acesteia,prin promovarea tolerantei si nondiscriminarii,

a formarii continue, spontane sau formale,a parteneriatului institutional, a competitivitatii loiale.

Scoala Constantin Brancoveanu isi desfasoara activitatea in seria de dimineata cu 11clase la invatamantul primar si cu 8 clase la invatamantul gimnazial.

• PLANUL DE ŞCOLARIZARE

PRIMAR

GIMNAZIUL

CLASA

Pregatitoare

VII

VIII

NR.

• LIMBI STRAINE STUDIATE: 1. Limba franceza-L1;

2. Limba engleza-L2

Pentru anul scolar 2016-2017 scoala si-a propus formarea a doua clase pregatitoare, in functie de numarul de cereri din circumscriptia noastra.

• PREZENTAREA DISCIPLINELOR OPŢIONALE

Activitatile optionale intregesc tabloul disciplinelor scolare care determina un proces instructiv-educativ aducator de rezultate bune si foarte bune. Prin consultarea elevilor si a parintilor, disciplinele optionale I-VIII sunt:

LITERATURA PENTRU COPII-  PROF. INV. PRIMAR  Achim Mariana- clasa a IV a;

●  MATEMATICA APLICATĂ- PROF. Marculescu Mihaela- clasa a VI a;

● MATEMATICA ÎN CONCURSURILE ŞCOLARE- PROF. Marculescu Mihaela- clasa a VIII a;

● ALIMENTAŢIE SĂNĂTOASĂ, STIL DE VIAŢĂ SĂNĂTOS- PROF. Pavel Rodica- clasa a Va, clasa a VIa;

● BRICOLAJUL- PASIUNEA MEA CREATIVĂ- PROF. Pavel Rodica- clasa a VII a, clasa a VIII a.